Wczytuję dane...

Jak wybrać poduszki ozdobne do salonu cz.1

Poradnik: Jak wybrać poduszki do salonu? Złote zasady. (cz.1)

Poduszki są w stanie diametralnie zmienić charakter pomieszczenia. W zależności od wybranej opcji dodadzą mu sielskości, luzu, ponadczasowej elegancji lub loftowego klimatu. To szybki i prosty sposób na odświeżenie wystroju wnętrza bez ponoszenia dużych nakładów finansowych. Odświeżenie wystroju salonu, za pomocą nowych elementów dekoracyjnych sprawi, że na nowo zagości w nim pozytywna energia. Wymiana poduszek to koszt maksymalnie kilkuset złotych podczas gdy malowanie, tapetowanie, zmiana podłóg i mebli kosztować mogą nawet kilkadziesiąt tysięcy. Znudził Ci się wystrój salonu? Koniecznie zastanów się nad wymianem poduszek dekoracyjnych. Zobaczysz, jak wiele potrafią zdziałać.

Odpowiednio dobrane poduszki dekoracyjne możemy porównać do kontaktowego przyjaciela, który integruje całe towarzystwo na imprezach. Poduszki potrafią jak żaden inny dodatek łączyć elementy wystroju pomieszczenia, wprowadzając do niego harmonię i przenosząc w zapomnienie jego niedopasowany look. Wybór odpowiednich poduch dekoracyjnych nie należy do prostych. W razie jakichkolwiek wątpliwości jesteśmy do Państwa dyspozycji. Przygotowaliśmy poradnik, który ma na celu pomóc Wam w dokonaniu dobrego wyboru, którego nie będziecie żałować przez lata. Informator będzie składał się z dwóch części. Poniżej prezentujemy pięć głównych zasad, jakimi warto kierować się przy zakupie poduszek dekoracyjnych do salonu.

Krok pierwszy: Jeśli kupiłeś sofę z poduszkami w zestawie, pozbądź się ich!

Wielu producentów oferuje swoje sofy z kolorami dopasowanymi do ich tapicerek. Nie jest to dobry wybór. Takie połączenia nigdy nie będą wyglądały tak dobrze jak modne poduszki dekoracyjne, dopasowane do wystroju całego pomieszczenia.

W sytuacji, kiedy poduszki nie pasują do kanapy, możesz oddać je komuś, wystawić na aukcji lub wykorzystać w innym pomieszczeniu, pod warunkiem, że pasują do jego wystroju. Zabawa kolorami poduszek i wprowadzenie do salonu różnych tekstur to świetny pomysł na stworzenie niebanalnej, ciekawej aranżacji salonu. Już od czasów królowania stylu mid-century modern połączenia takie są uznawane za najlepsze, pozwalające na stworzenie ponadczasowej, pięknej aranżacji. Wybór poduszek pod kolor sofy lub fotela sprawia, że wygląda on bez wyrazu. Forma mebla i poduszki łączą się w jedną masę, sofa jak i dekoracja tracą na atrakcyjności. Kilka poduszek w różnych kolorach, kontrastujących z kolorem sofy da designerski efekt. Podobnie wyłożenie kawałka ściany graficzną tapetą czy odsłonięcie cegły na ścianie. Stawiajmy na kontrasty!
poradnik poduszkowcy


Krok 2: Określ paletę kolorystyczną, dopasowaną do innych elementów wystroju

Naszym zdaniem to najważniejszy krok w całym procesie wybierania poduszek i dekorowania nimi salonu. Dobry wybór opcji kolorystycznych sprawi, że poduszki zintegrują wszystkie elementy wystroju i wprowadzą do niego harmonię.

Wzorzyste zasłony, kolory ścian, obrazy i grafiki, meble, porcelana, dekoracyjne bibeloty... wszystkie z tych elementów posiadają określony kolor i fakturę. Gdy pomieszczenie łączy różne funkcje, łatwo przesadzić i spowodować, że aranżacja wyda się ciężka i nieprzyjazna. Wybór poduszek, w kolorach wymienionych elementów wystroju, pozwoli im doskonale ze sobą współgrać. Kluczem do sukcesu jest to, by uzupełniały się wzajemnie, bez dominacji którejkolwiek z barw.

poradnik poduszkowcy - kolory

Wybór palety kolorów poduszek nie jest prosty. Proponujemy zrobić to, siedząc z komputerem w pomieszczeniu, które zamierzamy udekorować. Chwila obserwacji i porównania powinna dać odpowiednie wnioski. Znajdź do 3 kolorów, które są obecne we wnętrzu i spełniają poniższe założenia:

Kolor powinien występować w jakimś elemencie wystroju np. na zasłonach, w kolorze ścian lub elementach dekoracyjnych.
Kolory muszą się uzupełniać.
Zrezygnuj z wyboru kilku jaskrawych lub kilku jasnych poduszek. Podstaw na kontrast.
Przemyśl swój wybór na spokojnie. Pamiętaj, że poduszki są podstawą do stworzenia spójnej kolorystycznie aranżacji. Wybierz odpowiednie kolory. Wróć do nich następnego dnia i upewnij się czy wybór jest 100% trafny.

Nasze poduszki dostępne są w wielu kolorach, maja różne faktury i wymiary. Zapoznaj się z ofertą w katalogu oraz na stronie internetowej. Wyszukaj w google próbkę danego koloru i sprawdź, czy to na 100% to, czego szukasz. Pamiętaj, że na monitorze, kolory mogą prezentować się odrobinę inaczej, niż w rzeczywistości. W razie wątpliwości zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego!

Krok 3: Określ ilość poduszek do ułożenia na sofie

Liczba poduszek, które należy kupić zależy od stylu, jaki lubimy. Wnętrze utrzymane w stylu klasycznym lub vintage, w którym łączą się głębokie kolory wymaga parzystej liczby poduszek o identycznych wzorach, kolorach lub fakturach. Wnętrze nowoczesne i eklektyczne pozwala na większe szaleństwo. Kompozycja z poduszek, oparta o ich nieparzystą liczbę będzie prezentowała się w nim dobrze. Określ styl, jaki panuje w Twoim wnętrzu. W kolejnym kroku powiemy, o chodzi. Dla ułatwienia możesz oprzeć się na poniższych danych:

Sofa 3 osobowa: 5-6 poduszek

Sofa 2 osobowa: 3-4 poduszki

Fotel lub szezlong: 1-2 poduszki
poradnik poduszkowcy - ilość poduszek

Krok 4: Rozmiar i kształt poduszek ma znaczenie.

Nie wybieraj 5-6 identycznych poduszek. Kompozycja oparta o jeden kształt poduszki straci głębię.  Stawiając na poduszki w różnych rozmiarach unikniesz nudy i sztampowości. Wiele z naszych poduszek wykonanych z tego samego materiału ma różne kształty i rozmiary. Pozwalają na zabawę formą i stworzenie naprawdę ciekawej aranżacji. Jeśli należysz do osób odważnych, spróbuj połączyć nawet 4-5 poduszek. Efekt może być fenomenalny i maksymalnie designerski.

poradnik poduszkowcy

Krok 5:  Wybierz poduszki dopasowane do Twojego wnętrza

Wybraliśmy paletę kolorystyczną, znamy ilość poduszek do zakupy Śmiało możemy przystąpić do najprzyjemniejszej części: zakupów!

Podczas zakupów skup się na poduszkach dostępnych w kolorach określonych wcześniej. Wybrane poduszki nie muszą łączyć wszystkich kolorów naraz. Większość z nich powinna mieć jeden kolor. Postaw na kontrasty. Znajdź także poduszki łączące dwa lub trzy kolory z palety. Dzięki temu kompozycja stanie się harmonijna. Ilość wzorzystych poduszek wielokolorowych nie powinna przekraczać 2. Baw się kolorem. Zestawiaj różne faktury. Uważaj, by nie przesadzić z ich ilością i nie przytłoczyć aranżacji.

Macie wątpliwości? Boicie się dokonania niewłaściwego wyboru? Przygotowaliśmy 3 pomocne opcje:
W naszym sklepie, w zakładce gotowe zestawy poznacie moc zestawień, wzorów i kolorów poduszek, którymi śmiało możecie zainspirować się, planując kompozycje do swojego wnętrza.

Jeśli po świeżo wykonanym remoncie lub zakupie kanapy nie macie głowy do wybierania poduszek możecie podesłać nam zdjęcie. Przygotujemy kilka alternatywnych propozycji, zadzwonimy i porozmawiamy o szczegółach aranżacji, spełnimy Twoje wszystkie oczekiwania.

Jeśli jesteś wzrokowcem polecamy obejrzenie inspiracji w dziale „Kanapowe inspiracje”. Zakładka umożliwia podejrzenie kompozycji bezpośrednio na sofie, utrzymanej w neutralnym kolorze.

poradnik poduszkowcy - ilość poduszek


To jeszcze nie koniec. Już wkrótce opublikujemy częśc druga naszego poradnika. W kolejnej części poruszymy kolejne kwestie, związane z układaniem poduszek na sofie i fotelu.