Wczytuję dane...

Poduszki w pepitę: historia kultowego motywu

Motyw Chevron, paski i pepitka to ponadczasowe motywy wzornicze, które nigdy nie wychodzą z mody. Chętnie wykorzystują je światowej sławy projektanci mody. Motywy co jakiś czas pojawiają się na wybiegach Londynu, Paryża i Mediolanu. Nic dziwnego, że popularne wzory szybko przeniosły się także na meble tapicerowane i dodatki do wnętrz. Dzisiaj opowiemy wam o wyjątkowym motywie, jakim jest pepita. Historia czarno-białej kraty sięga II wieku naszej ery, jednak dopiero w połowie XX wieku "kurza stopka" zdobyła globalne uznanie jako tkanina. Jak wkomponować poduszki w pepitkę do aranżacji wnętrza? Do jakiego stylu pasują poduszki w pepitkę? W tym tekście dowiecie się wszystkiego na temat Waszego ulubionego motywu wzorniczego.

Pepitka: połączenie nowoczesności i wyrafinowania


Motyw pepitki dodaje wnętrzu formalnego uroku, jednak to nie jedyna z jego magicznych właściwości. Seria naszych poduszek w pepitę łamie schematy za sprawą wyrafinowanej kolorystyki. W palecie mamy do dyspozycji eleganckie turkusy i granaty oraz energetyczne połączenia kolorystyczne, m.in. żółć i bordo. Pepita świetnie odnajdzie się w przestrzeniach biurowych i komercyjnych. To doskonały wybór do klimatycznego salonu w stylu retro, czy wnętrza glamour. Minimalistyczna sofa zdobiona poduchami w pepitę nabierze bogatego wyglądu. Pepita doskonale łączy się z gładkimi materiałami w dowolnych kolorach. Lubi towarzystwo pasteli, jak i nasyconych barw. Odważniejsi z pewnością zwrócą uwagę na połączenie pepity z tkaninami zdobionymi wzorami XXL czy metalicznymi materiałami. Poduszki w pepitę utrzymane w stonowanej kolorystyce pasują do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz. Ascetyczna przestrzeń nabierze dzięki nim ciepła i domowego uroku. Motyw "kurza stopka" odnajdzie się w salonach i sypialniach skandynawskich. Klasyczny wzór ma setki zastosowań. Z pewnością odkryjecie je także w loftach, salonach w stylu angielskim i francuskim.

poduszki w pepitkę

Historia pepity we wnętrzach i na modowych wybiegach:


  Za sprawą Coco Chanel motyw pepity stał się naprawdę popularny. Dzięki niej jest utożsamiany ze stylem paryskiej elegancji i słusznie kojarzy się z luksusem i niewymuszoną elegancją. Debiutował w 1947 roku, zdobiąc żakiety tworzone przez projektantkę oraz jeden z flakonów perfum sygnowanych jej imieniem. Na przestrzeni lat eksperymentowali z nim także: Gucci, Michael Kors i Aleksander McQueen, ich kolekcje spotęgowały odbiór pepity jako motywu modnego i stylowego. Jego pochodzenie zaskakuje. Motyw narodził się w Skandynawii, znacznie później był stosowany także w architekturze Bliskiego Wschodu. Pepita w klasycznym wydaniu do dziś stosowana jest w aranżacjach wnętrz w stylu skandynawskim. Początkowo nie miał nic wspólnego z modą czy luksusem. Pierwsze ślady charakterystycznej kraty łączącej czerń i biel możemy znaleźć w bogato zdobionych sklepieniach zabytkowych świątyń. Motyw był popularny także w Wielkiej Brytanii. W XVII wieku stosowali go szkoccy pasterze, nie trzeba było długo czekać, by miejscowa ludność zainteresowała się ciekawą, nieregularną kratą. Po pasterskiej rewolucji, pepita zaczęła pojawiać się w strojach mieszczańskich. To właśnie szkotom zawdzięczamy przeniesienie kraty z budynków na tkaniny.

poduszki w pepitkę

W naszym sklepie internetowym z poduszkami dekoracyjnymi znajdziecie:

poduszki w pepitkę



Pepita to jeden z klasycznych wzorów, które nigdy nie wychodzą z trendów. Z pewnością polubią go miłośnicy klasycznych form, którym nie straszne sezonowe mody.